Úvod » WHISKY » SKOTSKÁ » ISLE OF JURA 10yo - 0,7L 40%


        

ISLE OF JURA 10yo - 0,7L 40%

img

 

Číslo produktu: 0311
naše cena bez DPH: 503,31 Kč
naše cena s DPH (21 %):
609,00 Kč
  • Barva : zářivě zlatá.
  • Aroma : olejové, slabě borovicové, zemité, slané, suché.
  • Chuť : nasládlá, sladová, olejová, slabé tóny ostrovní suchosti a slanosti.
  • Dokončení : trochu sladová sladkost a určitá slanost.

Ostrov Jura leží ve vnitřních Hebridách u ostrova Islay. Jeho název pochází ze severského slova pro označení vysoké zvěře, ktreré na ostrově o rozměrech 54 x 11 km žije více než lidí. Jura má asi 225 obyvatelů , jedním z nich byl spisovatel George Orwell. Hledal tu zdravé a klidné místo na psaní románu 1984.

Původní palírna byla založena zřejmě okolo roku 1810 a přestavěna v roce 1876. Přestože se ještě používá několik budov z dávných časů, dnešní palírna byla postavena koncem 50. a začátkem 60. let 20. století a rozšířena v 70. letech. Vlastnili ji Scottish and Newcastle Breweries, když vyráběly míchanou whisky Mackinlay, v níž tvoří důležitý podíl.

Velmi měkká voda teče především po skalách, a dokonce protéká i jeskyní. Hustě porostlé svahy jsou místy pokryté zvonky, dedrníky a divokým česnekem. V palírně se používá lehce rašelinový slad, především z Port Ellenu, a destilační přístroje mají velmi vysoké krky. Protože se v nich vyrábí lehký destilát, sudy po sherry či bourbonu první náplně mohou zakrýt přirozenou chuť whisky. Sherry druhé náplně se používá velmi málo(méně než 10 procent).